نگاهی به زندگی برادران پرتوی، کارآفرینان دره سیلیکون

فرشتگان سرمایه‌گذاری

تاريخ 1398/02/11 ساعت 11:42

علی پرتوی قائم مقام عالی توسعه کسب و کار شرکت مای اسپیس بوده و در شرکت‌هایی مثل فیس‌بوک و دراپ باکس و بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری‌های موفقی داشته است.

 

نام برادران دوقلوی پرتوی برای نخستین بار در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 شنیده شد؛ زمانی که علی در پیام ویدیوئی از آمریکا تمام ایرانی‌ها ‌را به شرکت در انتخابات و البته رأی دادن به حسن روحانی دعوت کرد. بعد از این پیام و پخش گسترده آن بود که خیلی‌ها ‌نام علی پرتوی را در اینترنت جست‌وجو کردند تا به اطلاعاتی از او برسند، کارآفرین ایرانی که در کنار برادرش از سرمایه‌گذاران بزرگ حوزه استارت‌آپ در آمریکا محسوب می‌شوند و جزو ایرانیان مهاجر و تاثیرگذار و البته جوان در ایالات متحده‌اند و به نوعی می‌‌‌توان گفت قدم در راه پدرشان فیروز پرتوی گذاشته‌اند که از بنیان‌گذاران دانشگاه صنعتی شریف و موسس دانشکده فیزیک این دانشگاه است. برادران دوقلوی پرتوی شرکت iLike (شبکه اجتماعی در حوزه موسیقی) را بنیان نهاده‌اند.

 علی پرتوی قائم مقام عالی توسعه کسب و کار شرکت مای اسپیس بوده و در شرکت‌هایی مثل فیس‌بوک و دراپ باکس و بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری‌های موفقی داشته است. او تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد پشت سر گذاشته است. همچنین برادرش هادی متخصص کامپیوتر و دانش‌آموخته لیسانس و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از هاروارد است و در دهه 1990 هادی پرتوی مدیریت گروه برنامه‌نویسی اینترنت اکسپلورر را برای شرکت مایکروسافت برعهده داشت و در زمانی که یکی از مدیران ارشد MSN بود این سایت رشد 30 درصدی را تجربه کرد. او در سال ۲۰۱۳ بنیادی غیرانتفاعی (‏http://code.org‏) در زمینه آموزش آنلاین برنامه‌نویسی به راه انداخته‌است که افرادی همچون انوشه ‏انصاری، دارا خسروشاهی (مدیرعامل اوبر)، بیل گیتس، بیل کلینتون، اریک اشمیت و... از آن حمایت می‌‌‌کنند.‏ هادی پرتوی به جز کارهای مشترک با برادرش هم‌اکنون مشاور شرکت‌های ‌‌فیس‌بوک و دراپ باکس است. او و برادرش از سرمایه‌گذاران شرکت‌هایی همچون اوبر، فیس‌بوک، airbnb و zappos هستند.

برادران پرتوی در راه‌اندازی تعدادی از استارت‌آپ‌ها ‌هم در آمریکا نقش داشته‌اند برای مثال علی پرتوی عضو تیم موسس شرکت تبلیغاتی ‏LinkExchange‏ بوده است که در سال ۱۹۹۸ به قیمت ۲۶۵ میلیون دلار توسط مایکروسافت خریداری ‏شد و هادی پرتوی نیز در تاسیس استارت‌آپ تشخیص صدای ‏TellMe Networks‏ نقش داشت که آن هم در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۸۰۰ میلیون دلار به ‏مایکروسافت فروخته شد. ‏

برادران پرتوی در سال ۱۳۵۰ در تهران و در خانواده‌ای دانشگاهی و البته اقتصادی به دنیا آمدند. از یک سو پدرشان استادتمام دانشگاه شریف و پلی‌تکنیک و مادرشان دانش آموخته علوم کامپیوتر از دانشگاه بوستون و از سوی دیگر پدربزرگشان مجید خسروشاهی از فعالان اقتصادی و کارآفرینان بزرگ کشور (پیش از سال‌های ‌‌انقلاب) محسوب می‏‏‏‌‌‌شد. خانواده پرتوی در سال 1363 و بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها ‌با پایان انقلاب فرهنگی از ایران مهاجرت کردند، زمانی که علی و هادی پرتوی 13 ساله بودند. خانواده پرتوی ابتدا به ایتالیا رفتند و از این کشور برای گرفتن درخواست ویزای آمریکا (بعد از ماجراهای اشغال سفارت آمریکا در ایران) اقدام کردند. در سال‌های ‌‌ابتدایی ورود به آمریکا روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند تا اینکه در نهایت فیروز پرتوی توانست در دانشگاه‌های ام‌آی‌تی و هاروارد مشغول تدریس شود و شرایط خانواده بهبود پیدا کرد.

آشنایی برادران پرتوی با کامپیوتر و برنامه‌نویسی از یک دستگاه کومودور ۶۴ و البته کمک‌های ‌‌مادر و پدرشان رقم خورد به خصوص مادر که خود در رشته کامپیوتر تحصیل کرده بود. برادران دوقلوی پرتوی در کنار آموزش‌ها ‌با سعی و خطا با دنیای کامپیوتر آشنا و به آن علاقه‌مند شدند و همین موضوع هم آینده آن‌ها ‌را به گونه‌ای دیگر رقم زد. آن‌ها ‌معتقدند یادگیری علوم کامپیوتر در سال‌های نوجوانی آنها را در زمان مناسب در مکان مناسب قرار داده است. زمانی که به‌ عنوان متخصصان علوم کامپیوتر قدم به بازار کار آمریکا گذاشتند، زمان شکوفایی اینترنت و گسترش روزافزون شرکت‌های فناوری بوده است. هادی و علی پس از تحصیلات اولیه و تلاش بسیار در مقطع دبیرستان، به دانشگاه هاروارد رفتند و هردو در سال ۱۹۹۴ (10 سال پس از مهاجرت از ایران) از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند.

بعد از پایان تحصیل هادی پرتوی در مایکروسافت استخدام شد و به عضویت تیم توسعه اینترنت اکسپلورر درآمد. او پس از مدتی مدیر گروه توسعه این مرورگر شد. هادی در سال ۱۹۹۷ روی پروژه‌ نرم‌افزارهای نصب شده در پلتفرم وب مشغول به کار شد. او با همکاری تام ثای در مایکروسافت اولین سیستم دانلود و آپدیت اتوماتیک نرم‌‌افزاری تحت وب را ایجاد کرد. پس از آن هادی در توسعه‌ نسخه‌ پنجم مرورگر مایکروسافت نیز مشغول به کار شد. او همچنین در کنار کار در مایکروسافت پروژه‌ «تل می‏‏‏ ‌‌نتورکس» را با همکاری مارک مک‌کو در سال ۱۹۹۹ اجرا کرد و محصول آن نرم‌افزاری بود که به تلفن‌ها امکان دسترسی به اینترنت از طریق پیام‌های صوتی را می‌داد. هادی پرتوی علاوه بر موارد گفته شده در سال‌های ابتدایی قرن ۲۱ در بخش موسیقی و سرگرمی ام‌اس‌ان مشغول به کار بود. او در سال ۲۰۰۴ به سمت مدیریت بخش موسیقی این شبکه رسید و ماموریت اصلی خود را شکست دادن آیتونز اپل در اروپا تعیین کرد. او در کنار این پروژه، در وبسایت Start.com نیز نقش انکوباتور داشت که بعدها به Live.com تغییر نام داد. هادی در نهایت به سمت مدیریت کل پرتال MSN رسید و در سال ۲۰۰۵ از این کار استعفا داد. در این بین علی پرتوی نیز بعد از فارغ‌التحصیلی از هاروارد مشاور‌ شرکت اوراکل شد و بعد از مدتی نیز به فکر راه‌اندازی استارت‌آپی در حوزه تبلیغات به نام LinkExchange افتاد که مایکروسافت در سال 1998 آن را خریداری کرد. جالب است که هادی پرتوی هم زمانی که استارت‌آپ خود را راه‌اندازی کرد در نهایت مایکروسافت مشتری‌اش شد. هادی پرتوی خود درباره فروش استارت‌آپ خود و برادرش به مایکروسافت گفته است: «وقتی متوجه شدم نت‌ اسکیپ قصد خرید لینک‌اکسچینج را دارد، با مدیرعامل وقت مایکروسافت یعنی استیو بالمر جلسه‌ای ترتیب دادم. به او گفتم که تاکنون صحبتی در مورد استارت‌آپ برادرم با او نداشته‌ام اما بهتر است بداند که رقیب دیرینه‌ ما یعنی نت‌اسکیپ قصد خرید آن را دارد. چند سال پس از خرید لینک‌اکسچینج، استارت‌آپ من یعنی تل‌ می‏‏‏ ‌‌نیز توسط مایکروسافت خریداری شد. جایی شنیدم که یکی از اعضای هیئت مدیره‌ مایکروسافت به بالمر گفته است: «وقتی با هادی جلسه داری، کیف پولت را به جلسه نبر!»

 

شبکه اجتماعی موسیقی پرتوی‌ها

برادران پرتوی بعد از چندین سال کار جدا در سال ۲۰۰۷ یک سرویس شبکه اجتماعی موسیقی با نام iLike در کنار هم تاسیس کردند. این پروژه از دل وبسایت Garageband.com بیرون آمد. این سرویس به کاربران امکان می‏‏‏‌‌‌دهد تا موسیقی‌های مورد علاقه‌ خود را راحت‌‌تر پیدا کنند و آن را با دوستانشان به اشتراک بگذارند. علاوه بر آن قابلیت دانلود فایل‌های رایگان ام‌پی‌تری و اعلان کنسرت‌های مورد علاقه نیز در این سرویس وجود دارد. همچنین هنرمندان با استفاده از آی‌لایک می‌توانند مستقیما با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند. وبسایت آی‌لایک در ۱۳ ساعت اول راه‌اندازی به آمار ۱۰ هزار کاربر رسید و تا انتهای هفته اول یک میلیون نفر را به خود جذب کرد. در ادامه‌ مسیر تعداد اعضا به ۵۵ میلیون نفر و بازدید ماهانه‌ آن به ۱.۵ میلیارد رسید. این سرویس سریعا اپلیکیشن فیس‌بوک خود را نیز معرفی کرد و در مدت کوتاهی به پرطرفدارترین سرویس این شبکه‌ اجتماعی تبدیل شد البته برادران پرتوی سرانجام این وبسایت را دو سال بعد از راه‌اندازی (در سال ۲۰۰۹ ) به قیمت ۲۰ میلیون دلار به مای‌ اسپیس فروختند؛ اتفاقی که بعدها برادران پرتوی از آن به عنوان بزرگ‌ترین شکست زندگی‌شان یاد کردند. هادی پرتوی در مصاحبه‌ای گفته است: «فروش آی‌لایک به مای‌اسپیس بزرگ‌ترین شکست دوران کاری ما بوده است. دلیل اصلی شکست آی‌لایک و مجبور شدن به فروش آن تغییر سیستم اپلیکیشن‌های فیس‌بوک بود که جامعه‌ ۱۶ میلیونی طرفداران ما را از دسترس خارج کرد.»

 سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ‌‌استارت‌آپی

برادران پرتوی بعد از چندین سال حضور در برترین شرکت‌های ‌‌حوزه فناوری در سیلیکون ولی تصمیم گرفتند که وارد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ‌‌استارت‌آپی هم بشوند و یک شرکت شتاب دهنده راه‌اندازی کنند. آن‌ها ‌در اولین گام سراغ دو شرکت فیس‌بوک و اوبر رفتند و مذاکرات و سرمایه‌گذاری‌هایی را در این دو شرکت انجام دادند آن هم زمانی که این دو شرکت اصلا مجموعه‌های ‌‌بزرگی نبودند و حتی بسیاری تصور می‏‏‏‌‌‌کردند که سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها ‌قمار محسوب می‌شود. هادی پرتوی در سال 2005 یعنی 14 سال پیش پس از ملاقات با تیم کوچک آن زمان فیس‌بوک متوجه پتانسیل بالای زاکربرگ می‌‌‌‌شود و با خود می‌گوید او نزدیک‌ترین فرد برای تبدیل شدن به بیل گیتس بعدی است. در آن زمان اطرافیان هادی به او می‌گفتند که سرمایه‌گذاری در فیس‌بوک مانند عضویت در یک انجمن برادری دانشگاهی است اما او با ایمان به زاکربرگ وارد سرمایه‌گذاری در این شرکت شد. علاوه بر فیس‌بوک آن‌ها ‌که رابطه فامیلی نزدیکی با دارا خسروشاهی مدیرعامل اوبر دارند در این شرکت هم سرمایه‌گذاری کرده‌اند. برادران پرتوی با وجود مشکلات کنونی اوبر معتقدند دارا خسروشاهی به‌عنوان مدیرعامل توانایی‌های زیادی در برطرف کردن چالش‌های ‌‌این شرکت و اصلاح فرهنگ سازمانی آن دارد. علاوه بر فیس‌بوک و اوبر در 15 سال گذشته برادران پرتوی به عنوان شتاب‌دهنده و یا فرشتگان سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها ‌در سیلیکون ولی شناخته می‌‏‏‌‌‌شوند و روی مجموعه‌های ‌‌زیادی مانند درآپ باکس که آرش فردوسی راه‌اندازی کرده است و یا BlueKai, Flixster, IronPort, Practice Fusion, Zappos و Airbnb در مراحل اولیه شکل‌گیری سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

آخرین و مشهورترین پروژه‌ برادران پرتوی، وبسایت آموزشی Code است. آن‌ها ‌در این پروژه انسان‌دوستانه تلاش می‌کنند تا آموزش علوم کامپیوتر و اینترنت در مدارس آمریکا، مانند علوم دیگر نهادینه شود. آنها در سال ۲۰۱۳ این سرویس را راه‌اندازی کردند تا خدمات آموزش کامپیوتر را به‌همه‌ مدارس آمریکا و حتی دیگر نقاط جهان انتقال دهند. در دو سال اول تاسیس، نزدیک به صد میلیون نفر از جمله رئیس‌جمهور وقت آمریکا یعنی باراک اوباما در این برنامه شرکت کردند. هم‌اکنون سرویس‌های آموزشی Code به‌ سرعت فراگیر شده و تعداد زیادی از مدارس آمریکایی به آن ملحق شده‌اند. در کنار کد، علی پرتوی انکوباتور NEO را با هدف شناسایی و پرورش استعدادهای جوان در آمریکا راه‌اندازی کرده است.

برادران پرتوی حضور فعال چندانی در دنیای سیاست ندارند اما جزو مخالفان ترامپ و برنامه‌های ‌‌آن به خصوص در حوزه مهاجران هستند. آن‌ها در مصاحبه‌ای که با بلومبرگ داشته‌اند از دو زاویه مختلف توصیه‌هایی به جوانان کرده‌اند. علی پرتوی معتقد است جوانان باید اعتماد به نفس بالا در شروع کار داشته باشند و روی رشد خودشان سرمایه‌گذاری کنند و هادی پرتوی اعتقاد دارد راه رشد از یادگیری علوم کامپیوتر رقم خواهد خورد و جوانان باید کدنویسی و علم کامپیوتر را بیاموزند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر