در بیست‌و‌چهارمین نشست کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران بررسی شد

همراهی بخش ‌خصوصی و سازمان بورس برای مدیریت تعارض منافع در بازار سرمایه

تاريخ 1399/06/11 ساعت 14:34

نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیست و چهارم کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران در حالی به مساله تعارض منافع و شفافیت در بازار سرمایه پرداختند که رئیس اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه نیز در این جلسه حضور داشت و از تصویب سندی برای پیشگیری از وقوع تخلف در بورس خبر دارد. نمایندگان بخش خصوصی معتقدند با توجه به تعدد مسوولیت‌های برخی افراد زمینه فساد و استفاده از رانت اطلاعاتی در بورس وجود دارد.

فعالان اقتصادی و متخصصان حقوق و قضا، در بیست‌و‌چهارمین جلسه کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران، به بررسی وضعیت شفافیت و تعارض منافع بورس و بازار سرمایه پرداختند. در این جلسه، رئیس اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه نیز حضور داشت و از تصویب سند پیشگیری از وقوع تخلفات و جرایم در بورس خبر داد و پیرامون آن توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران در ابتدای این نشست، با این توضیح که در جلسات قبل این کمیسیون نیز به موضوع تعارض منابع در بورس پرداخته شده است، تصریح کرد که اتفاقات رخ داده اخیر در بازار سرمایه و ریزش شاخص‌ها در بورس تهران، بار دیگر این هشدار را به صدا در آورد که عدم شفافیت‌ها در بازار سرمایه، این بازار را به ناکجاآباد سوق خواهد داد، از این رو برای مدیریت تعارض منافع در این بازار باید به فوریت اقدام کرد.

احمد آتتآش‌هوش، نایب‌رئیس این کمیسیون نیز در سخنانی، با اشاره به اینکه باید تلاش کرد تا مانع تصویب قوانین و مقررات فسادزا شد، به اصلاحیه‌ای اشاره کرد که از سوی مجلس یازدهم به قانون بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار الحاق شده‌است و بر اساس آن، تمام دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند که به هنگام صدور قوانین، نظرات مشورتی تشکل‌های مربوطه از بخش‌خصوصی را لحاظ کنند و ظرف مدت 2 روز تشکل مربوطه را مطلع کند و در غیر این‌صورت، بخش‌ خصوصی می‌تواند نسبت به عملکرد خلاف قانون آن دستگاه اجرایی به وزیر اقتصاد شکایت برد.

در ادامه این نشست، اعضای کمیسیون درباره وجود تعارض منافع در بورس و راهکارهایی برای ایجاد شفافیت در بازار سرمایه به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

مهدی فلاحیان از کارشناسان این کمیسیون، با طرح این پرسش که آیا سازو کارهایی برای پیشگیری از بروز فساد در بورس از سوی قانون‌گذار تبیین شده‌است یا خیر، افزود: صدور انواع مجوز موسسات مالی، کارگزاری‌ها، رتبه‌بندی اعتباری، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سایر فعالیت‌ها در بازار سرمایه، به ایجاد انحصار در بورس دامن زده و  امضاهای طلایی و رانت اطلاعاتی در این بازار را پدید آورده‌است.

عباس آرگون از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران نیز، ضعف در زیرساخت‌های بورس را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد که زیرساخت‌های این بازار پاسخگوی حجم انبوه فعالان بازار سرمایه نیست.

به گفته وی، قانون بازار سرمایه نیاز به اصلاح و بازنویسی دارد در حالی که طی هفته‌های اخیر، هسته معاملات در بورس در بسیاری از مواقع قفل بوده و تاثیر منفی بر سرمایه‌گذاری در این بازار داشته است.

حسن فروزان‌فرد رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران نیز در سخنانی، با اشاره به اینکه در حال حاضر 0.25 درصد از سهم کارمزد کارگزاری‌ها کاسته شده‌است، افزود: این در حالی است که عمده خرید و فروش‌ها در بازار سرمایه، اینترنتی شده است از این رو، نیاز به برخی بازنگری‌ها ضروری است.

وی افزود: جبران خسارات نیز باید در دستورکار کارگزاری‌ها قرار گیرد و تدابیری باید اتخاذ شود که در صورت پاسخگو نبودن به موقع کارگزاری‌ها در برابر خرید و فروش سهام، برای فعالان این بازار جبران خسارت صورت گیرد.

فروزان‌فرد با اشاره به اینکه ایجاد کارگروه مشترک حرفه‌ای میان اتاق تهران و سازمان بورس در دستورکار قرار گرفته است، یادآور شد که موضوع تعارض منابع در بورس در این کارگروه می‌تواند به طور مفصل مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

اعلام وصول لایحه تعارض منافع در بازار سرمایه

در ادامه این جلسه، امین بدیع صنایع، رئیس اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه، در سخنانی، با بیان اینکه سند پیشگیری از وقع تخلفات و جرایم در بازار سرمایه، سال گذشته در شورای عالی بورس به تصویب رسید، یادآور شد که این سند برای اجرا در یک دوره سه ساله ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه در این سند فرآیندها و راهکارهای مبارزه با فساد و جلوگیری از تخلفات در بازار سرمایه تببین شده است، تصریح کرد که بر این اساس، پایش و بازنگری مستمر قوانین و مقررات، ساماندهی، تجمیع و بهبود فرآیندهای مرتبط با صدور انواع مجوزها و همچنین ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات در راستای شفافیت و حمایت از حقوق شهروندی، در دستورکار این سند قرار دارد.

به گفته صنایع، در این سند همچنین کمیته‌های تخصصی پیشگیری و ارتقا سلامت بازار سرمایه، طراحی و فعال شده است و برخی از مقرراتی که منجر به ایجاد رانت شده در این کمیته مورد بررسی و اصلاح قرار گرفته‌است.

وی همچنین خبر داد که لایحه حمایت از سهامداران خرد تدوین و در مجلس نیز اعلام وصول شده‌است. صنایع در عین حال خبر داد که در ارتباط با تعارض منافع در بورس، یک طرح و یک لایحه از سوی دولت و مجلس، اعلام وصول شده است.

صنایع سپس همراهی و ارائه مشاوره از سوی اتاق بازرگانی به این اداره برای مدیریت تعارض منافع در بازار سرمایه را خواستار شد که در این رابطه، فروزان‌فرد رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران ضمن اعلام آمادگی این کمیسیون و اتاق تهران برای همراهی با اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه در کمک به تدوین لوایح، پیشنهاد کرد تا نمایندگان بخش خصوصی نیز در کمیته‌های تخصصی این بخش برای ارائه نظرات و راهکارهای بخش خصوصی، حضور داشته باشند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر