دلیل موج دیگر کرونا در شرق آسیا چه بود؟

موج جدید کرونا جنوب شرقی آسیا را درگیر کرده است

تاريخ 1400/02/26 ساعت 14:56

ماه گذشته موارد جدید در مالزی بیش از سه برابر شده است و 12 می رکورد 4765 هزار نفر را زد. شمار روزانه مبتلایان تایلند از 50 نفر در اوایل آوریل به بیش از 2000 نفر یک ماه بعد از آن رسید.

25 آوریل، بلومبرگ، سنگاپور را به عنوان بهترین کشور جهان برای مقابله با بیماری همه گیری کرونا رتبه بندی کرد. این رتبه‌بندی تا حدی به این دلیل بود که تقریباً انتقال محلی وجود نداشته است. دو روز بعد پرستاری در بیمارستان Tan Tock Seng با تست مثبت کرونا مواجه شده که بخشی از ده‌ها مورد عفونت در این کشور را نشان می‌داد. طی یک هفته دولت موارد جدید دیگری شناسایی کرد که در فرودگاه‌ها و بنادر حضور داشتند. بعد هم لارنس وونگ، وزیر گروه ویژه کووید 19 سنگاپور، 11 می هشدار داد: ما اکنون در لبه تیغ قرار داریم. موارد ابتلا در جامعه ما می‌تواند طی چند هفته آینده به سمت کاهش یا افزایش پیش برود. اکونومیست گزارشی درباره موج جدیدی نگرانی‌ها و کووید در جنوب آسیا منتشر کرده است.

بیشتر مناطق جنوب شرقی آسیا نیز همین وضعیت را دارند. در سراسر منطقه، موارد ابتلا در در جاهایی دیده شده‌اند که با ضعف دفاعی مواجه بودند. از جمله بیمارستان‌ها، الزامات قرنطینه و گذرگاه‌های مرزی. رفت‌وآمد اجازه می‌دهد تا عفونت به طور گسترده‌تری گسترش یابد.

علاوه بر این ویروس در سال گذشته جهش یافته است و انواع مختلف در حال حاضر مسری‌تر است که شامل b.1.617 می‌شود که اولین بار در هند شناسایی و بعد در کامبوج، اندونزی، مالزی، سنگاپور و تایلند هم دیده شد.

ماه گذشته موارد جدید در مالزی بیش از سه برابر شده است و 12 می رکورد 4765 هزار نفر را زد. شمار روزانه مبتلایان تایلند از 50 نفر در اوایل آوریل به بیش از 2000 نفر یک ماه بعد از آن رسید.

از 2000 مورد مبتلای ثبت شده در کامبوج، تقریباً 90 درصد از ابتدای ماه آوریل بیمار شده‌اند. حداقل 8 بیمارستان در ویتنام به دلیل ویروس از پنجم ماه می تعطیل شده‌اند.

اندونزی تقریباً به ثبات رسیده بود و موارد ابتلا حدود 5000 نفر در روز بود. هرچند ممکن است تعداد موارد واقعی بیشتر باشد. از طرفی این کشور بعد از اینکه صدها هزار نفر از ساکنان شهرها از ممنوعیت سفر برای بازگشت به روستاهای زادگاهشان برای عید فطر سرپیچی کردند، حالا آماده افزایش موارد ابتلاست. تجربه هند هم نشان داده است که بیماری همه گیر می‌تواند در عرض چند هفته از عقب نشینی آشکار به حمله‌ای غیر قابل توقف تبدیل شود.

دلایل از دست دادن کنترل شیوع از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، اما در اکثر موارد، جشنواره‌ها، خارجی یا عدم رعایت در این امر سهیم هستند. در ویتنام، مالزی و تایلند، متخصصان، گردشگری و اجتماعات را مقصر افزایش موارد ابتلا می‌دانند.

اکثریت مسلمان مالزی ماه گذشته، ماه رمضان را جشن گرفتند و مردم کنار هم جمع شدند. مجموعه‌ای از موارد ابتلا در منطقه کلوپ‌های بانکوک بعد از تعطیلات Songkran در اواسط آوریل شتاب گرفت. در لائوس هم این جشنواره باعث شتاب موارد ابتلا شد.

لائوس، ویتنام و کامبوج که قبلاً این مقیاس از ابتلا را تجربه نکرده بودند، حالا انگشت اتهام را به سمت خارجی‌ها نشانه رفته‌اند.

لائوس گردشگران آلوده از تایلند را مقصر می‌داند. ویتنام دلایل این موج را رعایت نکردن قرنطینه توسط افرادی که از چین، هند و ژاپن وارد این کشور شده بودند، دلیل اصلی می‌داند. کامبوج دو مسافر آلوده به ویروس انگلیسی کووید معروف به b.1.1.7 را که با هواپیمای شخصی وارد این کشور شدند و قرنطینه را رعایت نکردند، را دلیل وضع فعلی می‌داند. در اواسط ماه می، آنها هزار نفر را آلوده کردند و بیش از 100 نفر را کشتند.

فشارها با این میزان شیوع آغاز شده است. بیمارستان‌های بانکوک پر شده‌اند. سابرامانیام مونیاندی، رئیس انجمن پزشکی مالزی گفت که مراقبت‌های بهداشتی کشور زیر افزایش تعداد مبتلایان دفن شده است. خطوط مقدم خسته مقابله با کرونا، خسته‌تر شده‌اند.

این افزایش موارد به ویژه برای کشورهایی که از شیوع‌های بزرگ جلوگیری کرده‌اند و در نتیجه جمعیتی کاملاً آسیب‌پذیر دارند، نگران کننده است. مخصوصاً که نحوه دقیق فرار آنها از این وضعیت هنوز سؤال‌برانگیز است. یکی از توضیحاتی که معمولاً برای آن ذکر می‌شود این است که آنها با درس‌هایی که از مورد مشابه بیماری سارس در سال 2003 و 2004 به دست آورده بودند، برای بستن مرزهای خود خیلی زود اقدام کردند، اقدامات قرنطینه را جدی‌تر اعمال کردند و تماس افراد آلوده را ردیابی کردند. این ماجرا باعث شد وقتی مسئولان دستور می‌دهند شهروندان باید از ماسک استفاده کنند، آنها هم رعایت کنند.

عواملی خارج از کنترل سیاستگذاران هم در این امر مؤثر بوده است. بیشتر کامبوجی‌ها، لائوسی‌ها و ویتنامی‌ها در مناطقی روستای زندگی می‌کنند و بسیاری از آنها با باز نگه داشتن در و پنجره‌ها، خانه را خنک می‌کنند. این ماجرا سرعت انتشار ویروس را کاهش داده است.

کشورها در تلاشند تا با اجرای دیگر محدودیت‌ها، ویروس را مهار کنند. ویتنام و سنگاپور قرنطینه مسافران ورودی را از دو هفته به سه هفته افزایش دادند و برخی از مکان‌های تفریحی را تعطیل کردند. دهم ماه می، مالزی تعطیلی سراسری چهار هفته‌ای اعمال کرد. لائوس در آوریل پایتخت را تعطیل و مرزهایش را بست.

میزان واکسیناسیون در حال افزایش است اما به‌استثنای سنگاپور و کامبوج، کمتر از 10 درصد از جمعیت بزرگسال در هر یک از این کشورها یک دوز دریافت کرده‌اند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر