ایالات متحده درباره خطرات تجارت شرکت ها در هنگ کنگ هشدار داد

جنگ تجاری امریکا و چین تمامی ندارد

تاريخ 1400/04/27 ساعت 15:05

راهنمای تجاری 9 صفحه ای هنگ کنگ که به طور مشترک توسط وزارت امور خارجه، خزانه داری، بازرگانی و امنیت داخلی امریکا منتشر شده است، هشدار می دهد که شرکت های امریکایی با تعدادی از ریسک های ناشی از قانون امنیت ملی چین در هنگ کنگ مواجه هستند.

دولت بایدن روز جمعه به کسب و کارهای فعال در هنگ کنگ نسبت به خطرات گسترده مالی و نظارتی هشدار داد چرا که چین همچنان آزادی های سیاسی و اقتصادی در این قلمرو را محدود می کند. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

راهنمای تجاری 9 صفحه ای هنگ کنگ که به طور مشترک توسط وزارت امور خارجه، خزانه داری، بازرگانی و امنیت داخلی امریکا منتشر شده است، هشدار می دهد که شرکت های امریکایی با تعدادی از ریسک های ناشی از قانون امنیت ملی چین در هنگ کنگ مواجه هستند.

طبق این اطلاعیه مشورتی، مشاغل بدون ضمانت نامه با خطرات مرتبط با نظارت الکترونیکی، تسلیم داده ها و اطلاعات به مقامات و همچنین دسترسی محدود به اینترنت مواجه هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در بیانیه ای گفت: پکن پاسخگویی، حکمرانی شفاف و توجه به آزادی های فردی و قول خود مبنی بر ترک هنگ کنگ برای 50 سال را نقض کرده است.

این دیپلمات ارشد گفت: در برابر تصمیمات پکن که سال گذشته خواسته های دموکراتیک مردم هنگ کنگ را نادیده گرفته است، ما اقداماتی انجام می دهیم. امروز ما یک پیام واضح ارسال می کنیم که ایالات متحده قاطعانه در کنار هنگ کنگ است.

دولت بایدن همچنین به دلیل نقض خودمختاری هنگ کنگ، هفت مقام چینی را تحریم کرده است. سفارت چین در واشنگتن دراین باره اظهار نظر نکرده است.

اوایل هفته، دولت بایدن به کسب و کارهایی که در استان سین کیانگ چین سرمایه گذاری کرده اند، هشدار داد. این هشدار همراه با استناد به شواهد فزاینده نسل کشی و سایر موارد نقض حقوق بشر در این منطقه شمال غربی چین است.

واشنگتن صریحا از قانون گسترده امنیت ملی پکن که در ژوئن سال 2020 با اهداف محدود کردن استقلال هنگ کنگ و توسط حزب کمونیست چین تصویب شده است انتقاد کرد. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده هم این اقدام را حمله به حقوق و آزادی های مردم هنگ کنگ توصیف کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق، اندکی بعد، قانونی را برای اعمال تحریم ها علیه چین در پاسخ به تداخل در استقلال هنگ کنگ امضا کرد. او بعد از به اقدامات ترجیحی با هنگ کنگ خاتمه داد.

ترامپ، ژوئیه سال 2020 گفت: اکنون با هنگ کنگ مانند سرزمین اصلی چین رفتار خواهد شد. امتیازات خاص، برخورد اقتصادی خاص و صادرات فناوری های حساس هم متوقف می شود. همچنین ما تعرفه های گسترده ای اعمال کرده ایم.

وزارت امور خارجه چین هم بلافاصله اعلام کرد که پکن مجازات های تلافی جویانه ای را علیه اشخاص و نهادهای امریکایی اعمال خواهد کرد.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر