عباس آرگون، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در یادداشتی به تحلیل طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی پرداخت

صیانت از فضای مجازی، اولویت فعلی زندگی مردم و کشور نیست

تاريخ 1400/05/09 ساعت 11:32

در مقابل توسعه تکنولوژی، کشورها دودسته هستند. دسته اول به استقبال آن می‌روند و رشد و توسعه خود را به‌واسطه این پیشرفت تکنولوژی سرعت می‌بخشند. دسته دوم، مقاومت نشان می‌دهد و در نتیجه باعث افزایش هزینه‌های کشور می‌شوند. در نتیجه آن هم سرمایه اجتماعی آسیب می‌بیند.

چند روزی است که بحث طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی داغ شده است. بالطبع مخالفان و موافقانی هم دارد. اما همان‌طور که وزیر ارتباطات هم گفته است، به نظر نمی‌رسد به‌واسطه طرح صیانت در کوتاه‌مدت چندماهه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند اما مکانیزم پیش‌بینی شده در این پیش‌نویس و ترکیب کمیسیون‌ها تعریف شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسان‌ها و حتی اعمال فیلتر را به‌شدت افزایش داده است.

اما باتوجه‌به اینکه در شرایط روز دنیا ما با پیشرفت‌های متعدد تکنولوژی مواجه هستیم، امروزه دیگر نمی‌توان در برابر تکنولوژی ایستادگی و مقاومت داشت. وضعیت و پیشرفت و توسعه در جهان به‌گونه‌ای است که شرایط خودش را بر ما تحمیل خواهد کرد. این در حالی است که ما درگذشته هم چنین تجربه‌هایی را داشته‌ایم، همان زمانی که داشتن ویدئو ممنوع بود و مردم فیلم‌ها را پنهانی بین هم ردوبدل می‌کردند. یا کمی نزدیک‌تر، بحث ماهواره‌ها بود که شاهد بودیم در طرح‌ها و اقدامات مختلف، دیش‌های ماهواره جمع‌آوری می‌شد، اما در نهایت بازهم استفاده از ماهواره پابرجاست. حالا باتوجه‌به تجربه‌های گذشته، اگر مقابل این هم ایستادگی شود، به نظر شرایط، مسیر خود را طی خواهد کرد.

در مقابل توسعه تکنولوژی، کشورها دودسته هستند. دسته اول به استقبال آن می‌روند و رشد و توسعه خود را به‌واسطه این پیشرفت تکنولوژی سرعت می‌بخشند. دسته دوم، مقاومت نشان می‌دهد و در نتیجه باعث افزایش هزینه‌های کشور می‌شوند. در نتیجه آن هم سرمایه اجتماعی آسیب می‌بیند.

اما موضوعی پراهمیت‌تر هم در این میان مطرح است. در شرایطی که امروز در کشور شاهد آنیم، موضوعات و مشکلات متعددی وجود دارد که به نسبت مهم‌تر از این طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی است. نمایندگان مجلس بهتر بود قبل از مطرح‌کردن این طرح، بررسی می‌کردند که الان زمان مناسبی برای این موضوع است؟ تشخیص اولویت‌ها در کشور خیلی مهم است. اولویت الان کشور، اولویت فضای مجازی نیست. معیشت و اشتغال کشور در حال حاضر با مشکلات زیادی همراه است و مسلماً پرداختن به آن باید اولویت اول مجلس و مسئولان باشد. برای بررسی طرح‌های این‌چنینی باید زمان و مکان را درک کرد. زندگی و معیشت مردم همین‌الان هم با مشکلات زیادی همراه است. چه لزومی دارد، الان بحث فضای مجازی که زندگی خیلی از افراد به آن وابسته است، مطرح شود. در همین یک سال و اندی که از کرونا می‌گذرد، فضای مجازی باعث رونق کسب‌وکارها و بعضاً جلوگیری از ورشکستگی آنها شده است. چرا حالا که عده‌ای توانسته‌اند از رکورد کرونا و مشکلات دیگر، به لطف فضای مجازی فرار کنند، بهشان شوک و استرس وارد کنیم.

از طرفی طرح‌های این‌چنینی که این میزان با زندگی و کسب و کار مردم سروکار دارد، نیازمند بررسی‌های بیشتر است. اما حالا می‌بینیم که این طرح با اصل 85 مواجه شده و قرار است به‌جای اینکه در صحن تصویب شود، در کمیسیون تصویب خواهد شد. از طرفی باید تعامل بیشتری میان مجلس، دولت و فعالان بخش خصوصی وجود داشته باشد.

اصلی وجود دارد که براساس آن زمانی دستور از بالابه‌پایین باشد، ضمانت اجرایی کمتری خواهد داشت و در اجرا به مشکل برمی‌خورد. اما اگر اولویت‌بندی شود و از مرتبطین با این حوزه نظرخواهی شود، ضمانت اجرایی کار هم بالا می‌رود.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر