مشتاقان خرید اوراق بدهی

دماسنج بورس در چه وضعیتی است؟

تاريخ 1400/08/04 ساعت 12:20

روند پر التهاب و نزولی بازار سهام مدتی است که تابلوهای بورس را قرمز کرده است اتفاقی که باعث شده بخش زیادی از نقدینگی راهی بازار اوراق بدهی شده و سهم داد و ستد سهام به ‌شدت کاهش یافته است

بورس تهران امروز هم روزی پرنوسان را شاهد بود به طوری که شاخص کل ابتدا حدود 3 هزار واحد ریزش کرد ولی بعد 4 هزار واحد رشد داشت و بعد کمی پایین آمد تا در نهایت نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته باشد و شاخص کل روی عدد یک میلیون 384 هزار واحد متوقف شود. البته روند پر التهاب و نزولی بازار سهام مدتی است که تابلوهای بورس را قرمز کرده است اتفاقی که باعث شده بخش زیادی از نقدینگی راهی بازار اوراق بدهی شده و سهم داد و ستد سهام به ‌شدت کاهش یافته است. با وجود رشد40درصدی شاخص کل بورس تهران از خرداد تا پایان مرداد، از هفته نخست شهریورماه ورق برگشته و شاخص کل بورس تهران با نزول مواجه شده است؛ به ‌طوری که شاخص کل بورس تهران در این مدت نزدیک به 14درصد افت کرده است. این نزول با افزایش حجم انتشار اوراق بدهی مصادف بوده و آمارها نیز نشان می‌دهد صرف‌نظر از افزایش انتشار این اوراق، ارزش معاملات این اوراق نیز در بازار سرمایه به شکل محسوسی افزایش یافته است و این به‌ معنای آن است که به‌ دلیل رکود در سایر بازارها و سیاست‌های کلان دولت، نقدینگی راهی پارکینگ پول یا بازار اوراق بدهی شده است.

آمارها نشان می‌دهد حجم انتشار اوراق بدهی در مرداد‌ماه161 و در شهریور‌ماه 60درصد رشد کرده است و این به ‌معنای آن است که فقط در ماه‌های مرداد و شهریور نزدیک به 85هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر شده و جمع کل اوراق بدهی منتشر شده در نیمه نخست سال به 110هزار میلیارد تومان رسیده است. اوراق بدهی منتشر شده در ماه‌های مرداد و شهریور 3.3برابر 4‌ماه نخست سال است. طبق این اطلاعات دولت در مرداد‌ماه امسال 32هزار و670 میلیارد تومان و در شهریور‌ماه 52هزار و100میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته است.

صرف ‌نظر از میزان انتشار اوراق بدهی، حجم معاملات این اوراق نیز در بازار سرمایه افزایش یافته است؛ به‌ طوری که طبق آمار‌های موجود ارزش معاملات اوراق بدهی در 7ماهه سال ‌جاری با 1058درصد رشد نسبت به ‌مدت مشابه سال قبل به 1418هزار میلیارد تومان رسیده است. این میزان معاملات انجام شده در بازار اوراق بدهی در 7‌ماه امسال 11.5برابر معاملات انجام شده در بازار سهام است، اما در مقابل با وجود رشد جهشی معاملات بازار اوراق بدهی ارزش معاملات بازار سهام در 7‌ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 63درصد یعنی رقمی معادل 1382هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. در 7ماهه سال قبل 81درصد از معاملات به معاملات سهام اختصاص داشت؛ درحالی‌که این میزان، امسال به کمتر از 30درصد رسیده و جای آن را معاملات اوراق بدهی گرفته است که این روند همچنان ادامه دارد و منجر به افت شاخص‌های بورس شده است. طبق آمارهای موجود درکنار افزایش حجم انتشار اوراق بدهی ارزش معاملات اوراق بدهی نیز در بازار سرمایه به شکل فزاینده‌ای افزایش یافته؛ به‌طوری که ارزش معاملات این اوراق در برخی روز‌ها به بیش از 47 هزار میلیارد تومان رسیده که در تاریخ بازار سرمایه بی‌سابقه است. ورود نقدینگی به این بازار منجر به خروج گسترده نقدینگی از بازار سهام شده است. به‌طوری که از 25مهر‌ماه تاکنون بیش از 3200میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده است.

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر